Градът не прощава

Светлината на 05:45 сутринта не е приятел. Тя е разследващ прожектор, който ти нахлува в очите и ти показва всички грешки, които си направил през последните шест часа. Биологията не е виновна. Това е чиста математика – неспособността ти да управляваш ресурсите си в град, проектиран да те експлоатира в моменти на най-голяма уязвимост.

Когато се опитваш да се прибереш след затварянето на някой клуб в центъра, ти не си просто „пиян“. Ти си участник в една високорискова икономическа игра, в която правилата се променят всяка минута според търсенето и предлагането. Гледката е една и съща: размазани неонови светлини, миризма на урина и изгоряло гориво и телефонът ти, който показва цена за такси, способна да покрие малка ипотека в покрайнините.

Спомням си една конкретна вторник, около 03:15 часа, когато се опитах да се измъкна от района около „Слънчев бряг“ на София – ако така можем да наречем тази зона от разбити тротоари и разхвърляни опаковки. Планът ми се провали още в момента, в който приложението за такси активира режим „супер-цената“. За три километра през пусти улици ми поискаха сума, която логически не можеше да се оправдае с нищо друго, освен с факта, че шофьорите знаят, че нямам алтернатива. В този момент нямаше място за емоции. Имаше само нужда да пресметна дали разликата в цената е по-малка от разхода за пеша, който ще ми отнеме час и ще ме остави с още по-голямо разстройство.

Таксиметровият шофьор, който се появява точно когато си на ръба на нервен срив, не е твой спасител. Той е бизнес субект, който е разпознал липсата ти на стратегическо планиране. Той знае, че в 04:00 часа сутринта ти не търсиш най-евтиния вариант, а най-бързия начин да избягаш от публичното пространство, преди да срещнеш някого, когото познаваш. Цената на това бягство е прекалено висока, но е единствената валута, която в този момент има значение.

Следващият етап от моето „оцеляване“ беше опитът да намеря храна, която да притисне физически болката в главата ми. В София има една специфична, неписана логика на храненето след полунощ. Не търсиш здравословна салата. Търсиш нещо толкова мазно и тежко, че да притъпи болката. Намерих малко отворено кебапче, чиято миризма на прегоряла мазнина и подправки беше единственото нещо, което ме държеше свързан с реалността. Имаше някаква сурова честност в това да ядеш под мигащ неон, докато градът се пренастройва от хаос към монотонна рутина.

Проблемът не е в алкохола. Проблемът е, че сме забравили, че градът е машина, която работи по свои собствени, безмилостни закони. Той не се интересува от твоето съжаление или от това колко си се забавлявал. Той просто изчаква момента, в който ресурсите ти са изчерпани, за да ти изпрати фактурата. И ако не си подготвил план за изтегляне, ако не си изчислил разходите за такси, ако не си предвидил времето за „зареждане“, ти просто си жертва на собствената си неорганизираност.

Сметката е платена. Градът е продължил напред, без да забележи присъствието ми.

Шфирането и отговорността

Всички знаем какво се случва по време на баловете. Развълнувани младежи крещят, усилили музиките в колите на макс, с изкарани глави извън прозорците. Какво по-точно празнуват не знам, все пак от сега започва трудната част от живота. Но нека се веселят хората, въпроса е да е отговорно.

Всяка година от КАТ са все по-мобилизирани да следят за реда по пътищата по време на баловете. Все повече санкции за нарушителите, все повече забрани за празнуващите. Лично на мен много ми хареса кампанията, която българските актьори са предприели, оносно отговорното шофиране. Те призовават младежте да бъдат разумни и да не шофират употребили алкохол, защото има хора, които ги обичат и ги чакат да се приберат вкъщи. Една грешка и може да преобърнце целия ти свят. Наистина, аз съм с две ръце за тази кампания, всеки празник е почернен от статистики за ПТП. Било то на студентския празник или на абитуриенстските балове. Живота е пред вас, радвайте му се, шофирането е отговорно и ако не подходим така, рискуваме както нашия живот, така и на другите около нас. Дано все повече хора да последват тези съвет и да не си развалят празника. Алкохол, че ще има то е ясно, но нека колите останат на паркингите.

Аз съм шофьор от над 10 години и никога не съм си позволил да шофирам, дори след една бира. Алкохола не е шега работа. Всеки ден ден по улиците буквално се изтрепват хора, заради високи скорости и под влиянието на алкохол и наркотици, нека не ставаме част от тази статистики. Пазете се.