Сайтът на бизнеса ви е ключов елемент от маркетинга на компанията, а и от фирмената визия като цяло. Той трябва постоянно да се ъпдейства с нова и актуална информация за фирмата ви. Един добре подбран уебмастър може да превърне уебсайта ви в инструмент, които да ви носи печалба.
Уебмастърът трябва да е способен да обслужва фирмения ви сайт във всички аспекти – сървъри, дизайн, уеб маркетинг, периодично обновяване и т.н. Ето ви няколко полезни съвета какво точно да търсите в такъв човек.
Трябва ви някой с опит в изграждането на сайт от нулата, с впечатляващо портфолио и с умения както в уеб дизайна, така и в програмирането. Уверете се, че човекът е в час с най-новите тенденции в графичния дизайн, писането на код, както и с модерните технологии. Не вярвайте обаче само на портфолиото му, а го изпитайте на интервюто, защото може да се окажете пред следните ситуации: 1) нещата, които ви показва, да не са негови; 2) може да са негови, но да са му отнели твърде много време да ги направи, т.е. да работи прекалено бавно.
На вас ви трябва някой, които да може да спазва срокове, да работи бързо и качествено, което значи, че си разбира от работата и има натрупан опит. Той още трябва да умее да реагира светкавично, когато му задавате спешна задача, без да се чуди как точно да я изпълни. Опитният webmaster няма да има проблеми с това, но имайте предвид, че ще иска от вас подобаващо заплащане. Ако сте готови да му го дадете, този човек ще се превърне в незаменим кадър с голям принос за компанията ви.
Да имаш webmaster на разположение е супер, обаче са мн малко хората, които разбират хем от дизайн, хем от писане на кодове. Това са две дейности, които изискват съвсем различен начин на мислене и по принцип са в конфликт помежду си. От личен опит говоря 😉
Чак пък в конфликт… Добрите уеб дизайнери разбират и от писане на код, може да не са перфектни в това, но могат да фикснат някой друг бъг. Тук по-скоро става въпрос за това в коя област се чувстваш по-комфортно, а не кой какво може и не може да прави. Всичко се научава.